loader
Foto

İskeçe’deki Medresenin Tabelası Değiştirildi


Gümülcine’den sonra İskeçe’deki medresenin de tabelası değiştirildi, yeni tabeladan “Azınlık” kelimesi kaldırıldı!

ABTTF Başkanı: “Hükümetimizin müdahaleci tavrını ve uygulamasını şiddetle kınıyor, hükümetimizden skandal nitelikteki bu kararı iptal etmesini talep ediyoruz”.

Batı Trakya Türk toplumuna ait tarihi iki dini okuldan biri olan Gümülcine’deki Medrese-i Hayriye Vakıf Azınlık Orta-Lisesi’nin tabelasının 24 Aralık Perşembe sabahı “Gümülcine Müslüman Medrese-i Hayriye Orta-Lisesi” olarak değiştirilmesinin ardından 29 Aralık Salı günü İskeçe’deki medresenin de tabelası değiştirildi, tabeladaki “Azınlık” kelimesi yerine “Müslüman” kelimesi getirildi.

Millet’in haberine göre Batı Trakya Türk toplumuna ait iki dini okul olan medreselerin tabelasında geçmişten bu yana farklılıklar bulunuyor. İskeçe’deki medresenin tabelasında Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı ibaresi geçmişte de bulunurken yeni tabelada da bu ifade korunarak şöyle yazıldı: “Yunanistan Cumhuriyeti Eğitim-Araştırma ve Din İşleri Bakanlığı, İskeçe Müslüman Medresesi”.

Konu ile ilgili olarak ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, “Gümülcine’den sonra İskeçe’deki medresemizin de tabelası değiştirildi. Ülkemizde Noel tatili olan bir dönemde gerçek bir oldu-bitti ile medreselerimizin tabelalarının değiştirilmesi ülkemizin yöneticilerinin zihniyetini açıkça ortaya koyuyor. Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı ibaresi yer alsın veya almasın medreselerimiz bizimdir, Batı Trakya Türk toplumunun sahip olduğu statüsü ve haklar temelinde bizler kendi okullarımızı kurma, yönetme ve denetleme hakkına sahibiz. Gümülcine ve İskeçe’deki medreseler de özerk statüde dini eğitim veren okullarımızdır. Ancak ülkemizin yöneticileri eğitimdeki özerkliğimizi hiçe sayarak ilkokullarımız, ortaokul-liselerimizde olduğu üzere eğitimimizin her aşamasına müdahale ediyor. Şimdi de medreselerimizin tabelalarını değiştiriyor. Bu keyfi ve müdahaleci tavrı ve uygulamayı şiddetle kınıyor, hükümetimizden skandal nitelikteki bu kararı iptal etmesini talep ediyoruz.” dedi.Bu Haber 394 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

Gazete01 İle Dünya'dan Haberdar Olun..