loader
Foto

Erzurum Karnavas Kilimi Japonya Pazarında


Müstakil ve Sanayici İşadamları Derneği Erzurum ve Kars Şubelerinin ortak yürüttüğü proje kapsamında, Erzurum'un Bardız ve Karnavas kilimleri Japonya pazarında satılacak.  

Erzurum'un Oltu, Olur, Narman ve Şenkaya ilçelerinde yaklaşık bir yıl önce dağıtılan kilim dokuma tezgahlarından ilk ürünler alınmaya başlandı. İlk olarak Olur'un Karnavas köyünde el emeği göz nuru bir yıldır dokudukları Karnavas Kilimleri'nin Japon firma yetkilisine teslim edilmesi için hazırlıklar başladı.
MÜSİAD Kars Şubesi üyesi işadamı Ali Uçum, bir yıldır Olur Halk Eğitim Merkezinde 40 bayanın dokuduğu Karnavas bezi ve kilimlerini inceledi. Olurlu bayanların dokudukları ürünlere hayran kalan işadamı Uçum, “Japon pazarında çok rahat satılacak ürünler” dedi.

KAYMAKAM EKER: JAPONYA'YA İHRACAT YAPACAĞIZ

Olur Kaymakamı İlker Eker, “Halk Eğitim Merkezimiz tarafından bir yıldır 40 bayan kursiyerlerimizin ürettiği ürünleri işadamlarımız tarafından çok yakın bir zamanda Japonya’ya ihraç edilecek. Kursiyerlerimiz çok daha güzel işler çıkartacaklar” dedi.
Uçum ise “Bugün Olur Halk Eğitim merkezindeki üretilen karnavas bezinin Japonya’ya ihracatı için ilk parti ürünleri yerinde bakmaya ve satın almaya geldik. Çok güzel ürünler üretildiğini gördük. Kaliteli ürünler kısa zamanda Japonya pazarında satılması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

MÜSİAD BAŞKANI DEMİR: BÖLGEMİZ EKONOMİSİ KAZANACAK

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Erzurum Şube Başkanı Fuat Demir, “Sosyal sorumluluk ve bölge insanına iş istihdamına katkı sağlamak için başlatmış olduğumuz projeleri devam ettire bilmek için ciddi manada çalışma içerisinde bulunmuştuk. Olur Kaymakamımız İlker Eker ve Erzurum İŞKUR İl Müdürümüz Abdulkadir Mutlu’nun ciddi manada gayretleri ile Karnavas bezini ürettik. Japonya’ya ihraç edeceğiz. Bölgemize ekonomik katkı sağlayacak bu projelerde bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Erzurum Valimiz Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen, Olur Kaymakamımız İlker Eker, Olur Belediye Başkanımız Sıddık Demircan, İŞKUR il müdürümüz Abdulkadir Mutlu’ya teşekkür ediyorum” dedi.

"OLUR'UN YÖRESEL GURURU"

Olur Belediye Başkanı Sıddık Demrican da, “Geçmişte geleneksel olarak üretilen ilçemizin yöresel gururu olan Karnavas bezi ve kilimlerini Kaymakamımızla birlikte Olur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde; 40 bayan kursiyerlerimizin bir yıla yakın bir süredir verdiği emek sonucu ilk ürrünlerimizi çıkardık. Şuan ilk ürettiğimiz Karnavas bezi ve kilimlerini Japonya’ya gönderiyoruz” dedi.
Karnavas bezi usta öğreticisi Gönül Aktürk, “İşkur İl Müdürlüğümüz ve Olur Kaymakamlığımızın destekleri ile Olur Halk Eğitim merkezinde üretim yapıyoruz. Ürettiğimiz Fular, başörtüsü, cecim, heybe, çanta ürettik ilk ürünlerimiz Japonya’ya gidiyor. İnşallah çok daha güzel şeyler olacağına inanıyorum” dedi.
Kursiyer Tülay Yıldız, “Karnavas bezi kursiyeriyim. Ürettiğimiz ürünlerin ilk postasını Japonya’ya gönderiyoruz çok mutluyuz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” dedi.Bu Haber 489 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

Gazete01 İle Dünya'dan Haberdar Olun..