loader
Foto

Nathan Law İngiltere'den Siyasi Sığınma Talebinde Bulundu 


Hong Kong'da geçen yıl düzenlenen sokak  protestolarının arkasındaki baş ayrılıkçılardan biri olan Nathan Law, Pazartesi günü İngiltere'ye sığınma başvurusunda bulunduğunu söyledi. 

Law, The Guardian'da ve Facebook sayfasında yer alan bir makalesinde, İngiltere hükümetine mülteci talebinde bulunduğunu açıkladı. İngiltere'yi Çin'in Batı'nın stratejik ortağı olacağı düşüncesinden Avrupa'yı uyandırmayı umduğu için seçtiğini söyledi.

Çin, Hong Kong polisi tarafından aranan bir kaçak olduğuna dikkat çekerek Law'un İngiltere'ye sığınma talebini kınadı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Salı günü düzenlediği basın toplantısında, "Çin, siyasi amaçlarla suçlu barındıran herhangi bir ülkeye, şiddetle karşı çıkıyor'' dedi. 

Hong Kong'da ayrılıkçı grup Demosisto'nun kurucu üyelerinden biri olan Law, Hong Kong ulusal güvenlik yasası çıkmadan hemen önce Haziran ayında Hong Kong'u terk etti ve yurtdışına kaçtı. Law, güvenlik kaygıları nedeniyle hangi ülkeye gideceğini açıklamamıştı. Law daha önce Yale Üniversitesi'nde eğitim aldığı için ABD'ye gittiğine dair söylentiler vardı. Bu Haber 534 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

Gazete01 İle Dünya'dan Haberdar Olun..