loader
Foto

Pakistan Çin'in Sinopharm Aşısına Acil Durumlarda Kullanım Onayı Verdi


Pakistan, Oxford-AstraZeneca aşısından sonra  Çin'deki Sinopharm tarafından geliştirilen Covid-19 aşısına da acil kullanım onayı verdiğini açıkladı.

Pakistan İlaç Düzenleme Kurumu (DRAP), Çin Ulusal İlaç Grubu Sinopharm tarafından üretilen aşıya acil kullanım onayı verildiğini bildirdi. DRAP'ın Sinopharm aşısına kullanım yetkisi vermesiyle ülkede onay alan Kovid-19 aşısı sayısı 2'ye çıktı. 

Pakistan Sağlık Bakanlığı, ülkenin farklı aşı üreticileriyle görüşme sürecinde olduğunu  söyledi.

Pakistan Başbakanlığı Sağlık Danışmanı Dr. Faisal Sultan, hafta sonu Pakistan'ın bir dizi aşı üreticisiyle ilişki kurduğunu söyleyerek, Çin'in Sinopharm şirketi ile yaptıkları anlaşma uyarınca  Şubat ayının ilk haftasında 1.1 milyon aşı dozunun Pakistan'a ulaşacağını söyledi.

Çinli ilaç şirketinin Pakistan'daki Faz 3 klinik denemelerinin tamamlanmak üzere olduğu öğrenildi. Dr. Sultan, Çin aşısının ön sonuçlarının Şubat ortasına kadar gelebileceğini söyledi. Ancak Pakistan henüz herhangi bir aşı siparişi vermedi.

Dr. Sultan, Pakistan'da nüfusun çoğunluğu için aşıları ücretsiz olarak karşılamayı planladıklarını söyledi ve yetkili şirketlere tedarik izni sağlandığında özel şirketlerin de aşı ithal edip satmasına izin verilebileceklerini ekledi.

-Bu Haber 352 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

Gazete01 İle Dünya'dan Haberdar Olun..