loader
Foto

Çin ve Rusya Dışişleri Bakanları Telefon Görüşmesi Yaptı


Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Salı günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesinde, Dünya ne kadar çalkantılı hale gelirse, Çin-Rusya ilişkilerinin o kadar istikrarlı olması gerektiğini söyledi. 

Çin Dışişleri Bakanı Wang, iki komşu ülke arasındaki ikili stratejik ilişkilerin önemine vurgu yaparak Çin-Rusya ilişkilerinin üst düzey olduğunu söyledi. 

Wang, ABD'nin hala tek taraflı yaptırımlar uyguladığını ve Dünya'da sadece daha utanç verici izler bırakacağını, Çin'in uluslararası ilişkileri, Dünya adaletini ve adaleti yöneten temel normları desteklemek için Rusya ve uluslararası toplumla birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'nin çok taraflılığı baltalamaya yönelik hamlesine karşı güçlü bir muhalefet olduğunu ifade etti. Çin ve Rusya'nın ABD'nin baskısına direnmesi ve iki tarafın ortak çıkarlarını korumak, uluslararası istikrar ve işbirliğini sürdürmek için ortak çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Wang,  2021 yılının hem Çin hem de Rusya için özel bir anlamı olduğunu söyledi. 

Wang Yi: '' Önümüzdeki yıl, son yirmi yılda ikili ilişkilerin gelişmesi için kritik bir temel oluşturan Çin-Rusya İyi Komşuluk ve Dostane İşbirliği Antlaşması'nın imzalanmasının 20. yıldönümü. Bunu kutluyorum ve ikili iyi ilişkilerin korunmasını umuyorum.''Wang, Rusya'nın 2030 yılına kadar bir dizi ulusal kalkınma hedeflerinin uygulanmasını kapsamlı bir şekilde destekleyeceklerini söyledi. 

İki bakan, Çin ve Rusya Dışişleri Bakanlıklarının arasındaki uluslararası ve bölgesel ilişkilerdeki koordinasyon ve işbirliğinin yıl boyunca tatmin edici olduğu konusunda anlaştılar. Lavrov, 2020'de ikili ilişkilerde kaydedilen ilerlemeden övgüyle bahsetti. Yaygın salgın sırasında Çin ile Rusya arasında üst düzey ticaret ile karşılıklı siyasi güven ve işbirliğinin arttığını  söyledi. Bu Haber 689 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

Gazete01 İle Dünya'dan Haberdar Olun..