loader
Foto

Aracın Bagajından Tarih Çıktı


İstanbul Bakırköy'de bir aracın bagajında Roma döneminin 2'inci yüzyılına ait olduğu değerlendirilen 3 metre uzunluğunda ve 90 santim genişliğinde mozaik yer döşemesi ele geçirildi. Olayla ilgili bir şüpheli gözaltına alınırken, ele geçirilen mozaik yer döşemesi ise incelenmek üzere İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçen cuma günü Bakırköy ilçesinde bir şahsın aracının bagaj kısmında tarihi eser niteliğinde olduğu değerlendirilen mozaik yer döşemesi bulundurduğu yönünde bir ihbar üzerine harekete geçti.

3 Metre Uzunluğunda..

Yürütülen soruşturma kapsamında söz konusu aracı takibe alan emniyet ekipleri, önceki gün otomobili Bakırköy’de durdurdu. Ekiplerin araçta yaptığı aramalarda ait kuş ve çiçek figürlerinin yer aldığı 3 metre 10 santim boyunda ve 90 santim genişliğinde, Roma döneminin 2’inci yüzyılına ait olduğu değerlendirilen mozaik yer döşemesi ele geçirdi.

Konu ile ilgili yakalanan şüpheli hakkında “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na Muhalefet” suçundan adli işlem başlatıldı. Ele geçirilen mozaik yer döşemesi ise incelenmek üzere İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Şeref YAVUZBu Haber 496 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

Gazete01 İle Dünya'dan Haberdar Olun..