loader
Foto

Kanser Tedavisinde Devrim


Güven GÖK

UHA / UNİ HABER AJANSI

Biyomedikal mühendisi Gül Banu Aydın, Pandemi nedeni ile kendi odasını laboratuvara dönüştürerek tasarladığı 3D Biyoyazıcı ile özellikle kanser tedavilerinde ve yanık tedavilerinde kullanılabilecek doku iskelesi üretiyor.

Üç sene boyunca üzerinde çalıştığı ve dört ayda geliştirdikleri GBA SPC1 biyoyazıcısını hazırladığı tasarımları ve diğer dokümanları açık kaynaklı olarak dünya ile buluşturdu. Bu sayede proje dünyada ilkler arasına girdi.

Kendi şirketini kurarak üretim faaliyetine geçen Gül Banu Aydın’ın ürettiği dokularla Kanser hastalarının kullandığı ilaçlardaki yan etkilerin tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Üretilen dokuların üzerinde klinik testlerin yapılması amaçlanıyor. İlaçların ve kozmetik ürünlerin insanlar üzerindeki yan etkilerinin azaltılması ve deney kobaylarının daha az kullanılması yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Biz deri dokusunu taklit ettiğimizde insanların vücuduna naklederek oradaki hasarın giderilmesini sağlayabiliriz.

Ticari kaygıdan ziyade bu alana ilgi duyan insanların kendi biyoyazıcılarını yapabilmelerine ve ürettikleri biyoyazıcı ile doku iskelesi çalışmalarını yürütebilmelerine imkan sunmak istedik. Almanya, Hindistan, Brezilya’dan insanlar bizlerle iletişime geçtiler. Cihazın nasıl yapıldığı hakkında sorular soruyorlar ve bizler de kendilerine yardımcı oluyoruz.

‘’Doku iskelesi basımında kullandığımız iğneleri Çin’den sipariş vermek zorunda kalıyoruz. Türkiye'de tedarikçi bulamadık. Ülkemizde bu iğneleri üreten varsa bizlerle iletişime geçerlerse seviniriz’’ diyen Aydın, ‘’GBA SPC1’ in tüm yazılım ve dokümanlarını dünyada en çok kullanılan thingiverse platformuna yükledik ve bu 3d bioprinterı yapabilirsiniz’’ dedi.

 

 Bu Haber 513 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

Gazete01 İle Dünya'dan Haberdar Olun..