loader
Foto

Sendika İşçi Temsilciliği Seçimine Gölge Düşüren Karar


Sendika İşçi Temsilciliği Seçimine  Gölge Düşüren Karar 

UHA/ADANA-Sendika temsilcilerinin belirlenmesi amacıyla 27 Ekim 2021 Çarşamba günü Seyhan Belediyesinde yapılması planlanan seçime gölge düştü. Sendika işçi temsilcilerinin belirleneceği seçim öncesi Adana DİSK Genel İş Sendikası yönetiminin aldığı bir karar, işçiler üzerinde adeta soğuk duş etkisi yarattı.   önceki dönem işçi hakları konusunda ciddi çalışmalar yürüten ve önümüzdeki dönem aynı görevi yürütmek için aday olan birçok temsilcinin, sendika  yönetimi tarafından yapılan bu yeni düzenleme ile etkisizleştirildiği öne sürüldü. 

 Aldıkları kararla seçilecek temsilci sayısını arttırmayı  ve işçilerin belediye yönetimi karşısında daha iyi temsil edilebilmelerini sağlamayı hedeflediklerini belirten  Adana DİSK Genel İş Sendikası başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu ve ekibi,  gelen tepkiler karşısında sessizliğe büründü.

Işçilerin seslerini yükseltmelerine sebep olan kararlar ise şöyle:

Önceki dönemlerde seçmen sayısının fazla olduğu birimlerde birden fazla  temsilci seçilebilmekteyken yapılan yeni düzenleme ile bu birimlerin seçmen sayısının  düşürülerek seçilebilecek temsilci sayısının azaltıldığı görüldü.

Birden fazla temsilcinin bulunduğu birimlerde bir de baştemsilci seçilebiliyordu. Böylece alınan bu kararla bu duruma da bir son verilmiş oldu. Baş temsilcilik için için gereken oy 50 iken Bu görevi  halihazırda aktif bir şekilde yürüten işçilerin bulunduğu listelerde seçmen sayının 50'nin de altına düşürülmesi, öne sürülen “kasıtlı karar” iddiasını destekler nitelikte. 

İşçiler arasında çok sevilen  ve aday olduğu listede 230 oyun 160'ın alarak baş temsilci seçilen Mustafa Çobanoğlu’nun  ise yarın yapılacak seçimlerde 38 seçmenli bir listeden yarışacak olması işçilerin tepki gösterdiği diğer bir konu. Yanlış olduğuna inandıkları bu kararların geri çekilebilmesi için imza toplayan işçilerin  çabaları ise yönetimden aldıkları ret yanıtıyla sonuçsuz kalmış oldu.

 Tüm bu gelişmelerin gölgesinde gerçekleşecek olan seçim ise 27 Ekim 2021 çarşamba günü Seyhan Belediyesinde yapılacakBu Haber 378 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

Gazete01 İle Dünya'dan Haberdar Olun..