loader
Foto

SEYHAN BELEDİYESİ’NDE GREV SESLERİ


Sözleşme görüşmeleri tüm hızıyla sürerken Seyhan Belediyesi işveren temsilcisinin verdiği son teklifin ardından Seyhan Belediyesi işçilerinin huzursuzluğu kendisini grev sesleri olarak göstermeye başladı. Bağlı bulundukları sendikanın da kendilerine çare  olmaktan çok uzak olduğunu, işverenden talep edilenler konusunda yeterince dirayetli davranılmadığını belirten işçiler, hesap-kitap yapmaktan yorulduklarını, bunları düşünmek yerine işlerini yapmak istediklerini vurguladılar.

Sözleşme görüşmelerinin devam ettiği bu süreçte sunulan son teklifin yeterli olmadığını  belirten bir belediye işçisi sözlerine şu şekilde devam etti.

“Biz KHK‘li işçi statüsüne geçtiğimizde kadro geliyor denildi ve tüm işçi arkadaşlar sevinçten  havaya uçmuştuk. Çünkü 215 arkadaşımız icralıktı ve icralık olmayan da artık rahat bir nefes alır diye düşünüyorduk. Ancak sevincimiz kursağımızda kalmıştı. Belediyelere tam kadro verilmemişti. Olsun dedik, sendikalı oluyoruz güzel bir sözleşme olursa maddi anlamda kendimize geliriz düşüncesi oluştu. Fakat sonuç yine hüsrandı. Çünkü geçen sözleşmede asgari ücret farkı (madde 34) ve poz elimizden alınmış, yılda 3 kez aldığımız gıda kolileri de artık kaldırılmış, maaş zammını bir kenara bırakın, maaşımız dahada azalmıştı. Bu haklarımız elimizden alınmaya çalışılınca greve gideriz diye düşündük. Sendika şube başkanı bizden ve temsilcilerimizden habersiz imza atmış ve emeğimize bir darbe de ordan yemistik. Bir dahaki sözleşmede bunun telafi edileceği söyleniyordu.

Seyhan Belediyesi grev
Seyhan Belediyesi grev

Bu yanlışın üstüne giden ve emeğimizin yanında duran temsilci arkadaşlarımızı pasifize etmek ve susturmak için de ellerinden geleni yapıyorlardı. Yemek paramız net 6.5 TL ve en kötü döner 15 TL idi. 6.5 TL'ye ancak bir simit ve bir şalgam oluyordu. Vergi ayına girdiğimizde asgari ücretin altında maaş alıyor, ama yine de nefes alabilmek için elimizden geleni yapıyorduk. Hatta icralık arkadaşlarımızdan eşinden ayrılan, boşanan bile olmuştu.

Bu sözleşmede bazı durumların değişmesi gerektiğini düşünüyorduk. Ama yine sendika asgari ücret daha açıklanmamışken ve 3500 TL civarı düşünülürken, işverene 5200 TL’lik taslağı hiç kimseye sormadan sunmuştu. Asgari ücret 4253 TL açıklanınca bu taslağın revize edilmesi gerektiğini savunan bir grup temsilci arkadaşımız karşı çıktı. Yanımızda durup emeğimizi bu denli savunduklari için o temsilci arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. 2 sözleşme gördüğümüz halde gelinen teklif yine de düşüktü. Çünkü biz hiç sözleşme yapmasaydık, sendikalı olmasaydık, taşeron sistemde devam etseydik şimdi 6200 TL maaş alıyorduk. Emeğimizi savunan yanımızda duran bir grup temsilci dışında sendika, işçiye sahip çıkıp güven vermek yerine korku salıyor, sindirmeye ve verilen bu sefalet ücretine boyun eğmeye mecbur ediyordu. Bu şartlar altında sendikalı olmamızın da hiçbir anlamı yoktu. Durum böyle olunca tüm işçi arkadaşlar arasında sendikadan toplu istifa söz konusu oldu. Biz kamu işçileri olarak  kamuya faydalı olmak istiyoruz karşılığında istediğimiz ise hakkımızın ödenmesi… Başka bir şey değil.”

Yurdun dört bir yanında  başlayan işçi grevleri  çoğunlukla işçilerin istediği şekilde sonuçlandı. Seyhan Belediyesinde benzer bir  sonucun alınıp alınmayacağı ise büyük merak konusu.



Bu Haber 255 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

Gazete01 İle Dünya'dan Haberdar Olun..